Máme děti, rodiny a určitě někdy přemýšlíme, co se stane, až tu nebudeme. Budou zajištěni? Postarají se o sebe? Budou mít práci, aby uživili své vlastní rodiny? Je mnoho otazníků a mnoho obav z toho, co budoucnost přinese. Je tak na čase zvážit možnost pojištění smrti či dožití. Tuzemský pojišťovnický trh nabízí mnoho produktů. Každá pojišťovna má svá specifika, ale obecně si jsou nabídky velmi podobné. Je potřeba jen trošku času a úsilí k výběru toho správného produktu pro nás.

Formy pojištění

Pojištění pro případ smrti nebo dožití je v současné době nejprodávanějším produktem. Může být také označováno jako kapitálové nebo smíšené pojištění. Je možné tak pojistit předčasné úmrtí nebo dožití. Pojistná událost kryje smrt pojištěného většinou z jakékoli příčiny. Pojištění předčasné smrti a dožití je možné dohromady kombinovat v různých poměrech. Klientovi je tak nabízena možnost pojistku volit spíše jako spořící či zajišťovací.

Pojistka pro případ smrti nebo dožití?

V případě uzavírání pojistky pro případ smrti vyplňuje klient dotazník o jeho zdravotním stavu. Pojistník získává právo na podíl zisku a odbytné. Pojistná smlouva pro případ dožití je spíše určena těm, kteří zemřou před dosažením důchodového věku, penzi již potřebovat nebudou a peníze budou vyplaceny příbuzným.

Podmínky pro uzavření pojistky

Minimálním věkem bývá 15 let a maximálním 60 nebo 65 let. Pojistná smlouva se uzavírá na dobu od 5 do 70 let, výjimečně až do 85 let věku pojištěného, přičemž pojistná částka se obvykle pohybuje v rozmezí 4 až 50 tisíc korun. Pokud je již vytvořena rezerva, tak zpravidla po dvou letech je možná výplata odbytného. Výše pojistky záleží na věku a zdravotním stavu. Pokud se klientovi časem změní preference, může v průběhu trvání pojistky smlouvu měnit a přizpůsobovat tak poměr mezi jednotlivými složkami.

Výhody pojištění pro případ smrti

Naspořená částka, která je po skončení pojistného období vyplacena, je navýšena o výnosy. Zaplaceným pojistným lze také snížit daňový základ. Pojišťovny nabízejí i další výhody jakou je indexace neboli dynamizace či aktualizace pojistné smlouvy, a ta má zabránit inflaci, která by znehodnotila pojistnou částku. Pokud klient o indexaci nemá zájem, může ji odmítnout. Další výhodou je možnost čerpání úvěru do výše kapitálové hodnoty pojištění, což nabízejí jen některé pojišťovny. Pokud se pojistník stal invalidním v době platnosti smlouvy, bývá mu umožněno zproštění od placení pojistného. Jestliže si klient chce připojistit úrazové či nemocenské pojištění, tak může sáhnout po kombinovaném pojištění. To je schopno pokrýt ještě efektivněji případnou pojistnou událost, která by se mohla stát. Často se proto uzavírá navíc.


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Komentáře uzavřeny.