Pokud rozmýšlíme sjednání životního pojištění, budeme hledat nejvýhodnější pojistku. To celkem problém nebude, protože takových „nejvýhodnějších“ nabídek je na tuzemském trhu pojišťovnictví opravdu nepřeberná řada. Každý poradce nás bude přesvědčovat, abychom si vybrali právě jejich produkt, protože poskytuje spoustu výhod. Bude tvrdit, že pojistku nám sestaví na míru. Jak je to ale doopravdy? Neříkají nám prodejci pojistek jen to, co je líbivé? Nevynechávají úskalí uzavření smlouvy, aby nás neodradili? Na co se soustředit? Pokusíme se nastínit, jak se v takovéto situaci zorientovat, na co nezapomenout a na co si dát pozor.

Zdravotní dotazník

Při zjišťování zdravotního stavu nemusí klient jít na lékařskou prohlídku. Vše se pouze zapisuje do dotazníku, který je součástí uzavírání smlouvy. Není dobré nic zamlčet nebo záměrně zatajovat, protože v tomto případě riskujeme nevyplacení pojistky v případě plnění pojistné události, a dokonce se dopouštíme i trestného činu. Zvažuje se věk, výška, váha, jestli klient kouří nebo bere pravidelně léky a jestli spadá do rizikovější skupiny. Tam spadají například profesionální sportovci, kteří si budou muset za pojistku připlatit.

Výše pojistky

Pojistku nemůžeme sjednávat na nízké částky, protože ty nic neřeší. Jenom bychom tak pojišťovny dotovali a nedostali skoro nic. Za málo peněz není dobrá muzika. Aby tedy pojistné krytí bylo dostačující a v případě potřeby pokrylo vypadnutí příjmu či nás zabezpečilo z důvodu invalidního důchodu, je potřeba tuto částku pečlivě zvážit. Obecně platí, čím je vyšší cena pojistky, tím je vyšší plnění pojistné smlouvy.

Denní dávky a karenční doba

Pojistky vyplácejí tzv. denní dávky. Nestačí vědět částku denně vyplácenou v případě pracovní neschopnosti, ale je nutné znát i karenční dobu. To je doba, po jejímž uplynutí se pojistka teprve vyplácí. Obvykle se pojistné vyplácí od 28. dne nemoci. Do této doby je nutné počítat s vlastními rezervami. Pokud bychom chtěli karenční dobu zkrátit, projeví se to i na výši ceny pojistné smlouvy.

Kalkulace pojistné smlouvy

Finanční poradce, jenž s vámi smlouvu uzavírá, nejprve společně s vámi zváží vaše potřeby a možnosti. Bude pracovat s vaší představou, co od pojistky očekáváte. Dříve než smlouvu uzavřete, předloží vám modelaci pojistného neboli zkušební rozpočet. Tato kalkulace vám umožní smlouvu si promyslet a případně se zeptat na nejasnosti. Spěchat nemusíte. Nechejte si vše dobře projít hlavou, vždyť smlouvu nemusíte uzavírat z hodiny na hodinu. Budete vkládat své finance, čímž vlastně omezujete svůj rozpočet. Nejvýhodnější životní pojištění je to, které bude schopno za přiměřenou cenu pokrýt rizika spojená s každodenním životem a nepředvídatelnými situacemi.


Další články z rubriky

Štítky: , , ,
  1. David says:

    Dobrý den,
    chtěl bych si založit nejvýhodněji pojištění pro případ nemoci a pobytu v nemocnici jsem OSVČ je mi 44 let děkuji za nabídky